Czwarte i piąte miejsce dla zespołu Inter Europol Competition

23 kwietnia 2018

Zespół Inter Europol Competition prosto z weekendu wyścigowego ELMS na torze Paul Ricard, pojechał do Magny-Cours na drugi wyścig VdeV. Kuba Śmiechowski i Pontus Fredricsson dzielili między siebie samochód #22, podczas gdy Paul Scheuschner zasiadał w samochodzie #33 razem z zeszłorocznym partnerem Kuby- Hendrikiem Stillem. Po kwalifikacjach LMP3 #22 widniało na piątej lokacie, a LMP3 #33 na jedenastej. Wyścig odbył się w dużo lepszych warunkach niż w zalanej deszczem Barcelonie, ale po zamieszaniu z przejazdami przez pit lane dla samochodu #33 i karze stop&go dla #22, zawodnicy ukończyli wyścig na 5 i 4 pozycji.

Paul Scheushner rozpoczynał wyścig w LMP3 #33 i od razu na pierwszym kółku przesunął się o trzy pozycje. Pontus Fredricsson w bliźniaczym samochodzie z numerem 22, spadł w tym czasie na szóste miejsce. W serii VdeV BOP stanowią przejazdy przez pit lane. Każdy kierowcą ma przyznaną rangę, według której określana jest liczba dodatkowych przejazdów. Łącznie osiem przejazdów dostał samochód #22, a pięć zostało przyznanych dla samochodu #33. Chociaż ten system się sprawdza, znacznie utrudnia śledzenie wyścigu.

Po jednej godzinie ścigania #22 był na 11 miejscu i wykonał już cztery przejazdy, a #33 na 7 miejscu z dwoma przejazdami na koncie.

Druga godzina okazała się być problematyczna. Zaczęło się od rozrusznika w samochodzie #22 podczas postoju na tankowanie. Auto musiało być odpalone „na pych” przez ekipę od tankowania (nie odbywa się ono naprzeciw boksu). Niestety przepisy tego zabraniają i Pontus musiał odbyć karę stop&go. W LMP3 #33 problemy były innego rodzaju. Pewien przepis został zmieniony przed wyścigiem w Barcelonie, a regulamin na stronie internetowej nie został zaktualizowany i zmiana została przeoczona. Paul, który jest kierowcą rangi Gentleman wykonał podczas swojego stintu cztery przejazdy przez pit lane. Nowy przepis zakazuje wykonywania dodatkowych przejazdów przez kierowców tej rangi i Hendrik musiał zrobić wszystkie od nowa. Pod koniec drugiej godziny samochód #33 był na 2 miejscu, a #22 na 6.

Na jedną godzinę przed końcem, Still był na pierwszym miejscu, a Śmiechowski na czwartym. Jednak na Hendrika czekało wciąż pięć przejazdów. Kubie nie zostały już żadne i mógł się skupić na ściganiu. Kilka minut przed końcem Śmiechowski został wyprzedzony przez LMP3 #20 i stracił szansę na podium. Ukończył wyścig na 4 miejscu, a bliźniaczy samochód minął linię mety na 5 pozycji.

Michael Keese, Dyrektor Techniczny: „To był bardzo ciężki weekend, w którym popełniliśmy kilka błędów bo nie wszystko było doskonale jasne. Bardzo mi przykro z powodu naszych klientów, ale niestety seria nie jest dobrze zorganizowana. Musimy pracować z tym co dostajemy, co nie jest proste. Miesiąc po wyścigu w Barcelonie VdeV chce odebrać przyznane tam punkty. Bo padał deszcz! W ten weekend nawet najprostsze ale bardzo ważne rzeczy, jak na przykład hymn i flaga narodowa naszego zawodnika ze Szwecji, Edwarda Jonassona, który wygrał drugi wyścig FR 2.0, zostały niedopilnowane. Po prostu ich nie było. To było najgorsza ceremonia rozdania nagród na jakiej byłem od kiedy zacząłem zajmować się tym sportem ponad 30 lat temu.”

Jedno miejsce na podium dla każdego z kierowców Inter Europol Competition Formuły Renault 2.0

Wyścig 1             Edward Jonasson            #8               startował z 5 miejsca, zakończył 5

Nico Varrone                    #11               startował z 2 miejsca, zakończył 3